NAME

Question types


Start with


Question limit

of 100 available terms

Print test

100 Matching questions

  1. she used to live
  2. to attach

    she attaches it msc
  3. In Malta there are many divers.

    Diving is a very popular sport
  4. to fall, drop
  5. he embarrassed you
    he left you

    I infuriate / burn you
    I infuriate / burn him
  6. to sell, he sells
  7. to scrape, erase
  8. her ear

    my leg (spec. one)

    my leg, -s, two legs
  9. to weigh
  10. my mother bought me five dresses yesterday
  11. nail (hand)

    her nail / nails
  12. he will announce the results tomorrow.
  13. x'għidt?

    qgħadt

    Pronounciation
  14. he had some left

    you had some left
  15. wise, knowledgeable
  16. to burn, infuriate

    he infuriated me
  17. to be sorry

    I am sorry / I'm not sorry

    I was sorry / I wasn't sorry

    You are sorry / you aren't sorry

    he is sorry / he isn't sorry

    she is sorry / she isn't sorry
  18. some
  19. tour, walk, excursion
  20. he opened it

    he took him
  21. Weak Verbs First Form Type 1
    First R = W
  22. to inherit
  23. Jew
  24. whole
  25. nidħqu - pronounce
  26. sack
  27. I /you told
    him
    her
    them
    you plur
  28. they take her

    he takes you

    you take me

    we took you (sing)


    The verb ĦA is irregular because its invisible root D reappears when a pronominal suffix is added to Singular Forms
  29. you'd better write the letter today rather than tomorrow
  30. to plough, to till
    to surpass, win by a long margin (us. sport)
  31. he fell from the roof and broke his leg, some ribs and four fingers
  32. to jump out of bed
  33. answer me
  34. to run
  35. to dream
  36. she was afraid she wouldn't be on time
  37. sailor
  38. to sit down
  39. he takes me

    you / she takes her

    he takes you
  40. to steal

    don't steal (sing. & pl)
  41. hearing

    deaf people
  42. to want
  43. wet
  44. Verb to be,future tense

    for habitual present
    I'm there every day
  45. at 8:30
  46. he leaves you
    he leaves him

    she frees you
    she frees him
  47. to fly - radicals - hidden middle

    kite

    to cause to fly, to explode

    flight
  48. he loses him

    he wrote it
  49. dry
  50. she loses us
    she leaves us - CCN4B
    she dreams about us -CCN9B

    he embarrasses / breaks you (pl) -CCN5A
    he divides you (pl)
    he kills you (pl)
  51. weak, faint, feeble
  52. my sister has big ears
  53. Consonants which change in 1st pers. sing. & plur.
  54. naked
  55. training
  56. to separate

    she separates you pl.

    she took me out
  57. to be necessary

    need, necessity
  58. I burn you
    I burn him

    he opens you
    he opens it (masc)

    she embarrasses you
    she embarrasses him

    EK/OK, U rule - ends in Kons.
    ALL MAMMA forms & IMP. SING. TYPE A →
    2nd Variable Vowel REMOVED
    ATTN - TYPE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  59. I will have, I will have to, I must

    I will have to hire a taxi

    I will have to study to pass the exam
  60. there is still (something) left

    there are still six months left / there are still six left

    there are still some people left

    he still has six left

    I have nothing left / I have no more left
  61. she frees you

    I freed you

    you freed me
  62. misleading, fallacious, deceitful
  63. driver
  64. she swore / vowed never to return to this place.

    she swore it

    swearing
  65. witness

    to testify

    her ear
  66. mist
  67. finer (special comparative)
  68. to show, reveal (conj)


    (die Konjugation vereint die Besonderheiten des assmilierten und des defektiven verbs)
  69. the car door (small door)
  70. to turn, turn over, shift
    to turn (page)

    the weather changed

    to turn the page

    to lose everything (not related to qaleb verb) meaning wicker-basket, mould

    to mess up the wardrobe, throwing things out etc
  71. he loses me

    I lose you

    he loses him
  72. he wrote me
    he infuriated / burned me
    he took me out

    I write her
    I infuriate / burn her
    I take her out

    Due to a change of the accent: consonant+vowel-suffix EK/OK, U is added →

    2nd variable vowel - 'e' (weak), - becomes 'i'
    2nd variable vowel - 'a' or an 'o' - no change occurs
  73. she frees them


    she opens them
    CCN4A - E-A

    she drinks them
    UNIQUE
  74. to hurt, ache
  75. mare, female horse
  76. two - ġiex

    two bottles
  77. this year the selling of fish is going very well
  78. to save, free, liberate
  79. to be afraid
  80. he took me out

    you dream about us
  81. his feet are dirty
  82. to turn off
  83. I have nothing left / I have no more left
  84. I didn't write the letter today

    I shall write it tomorrow
  85. behaviour (3)
  86. he fell three stories
  87. I take you (pl.)
    you take me
    he took him / her / you plur / them


    The verb ĦA is irregular because its invisible root D reappears when a pronominal suffix is added to Singular Forms
  88. it arrives in Ċirkewwa about an hour later (bus)
  89. orange
  90. they took me

    he took them

    she took it

    I take you / we take you



    The verb ĦA is irregular because its invisible root D reappears when a pronominal suffix is added to Singular Forms
  91. what did you tell her?
    sing. & pl.
  92. we were sitting down when he came in
  93. the boat leaves from Ċirkewwa for Gozo
  94. he surpasses you

    he gave her
  95. pillow
  96. to take home, escort
  97. he freed him

    they freed them

    he opens it

    he takes him
  98. appropriate, decent, just, right
  99. proverb
  100. he takes him / me

    they take him / her
  1. a F'Malta hemm ħafna għaddasa.

    It-tgħaddis hu sport popolari ħafna.
  2. b niħódkom / neħódkom

    teħódni / tiħódni

    ħadu /ħadha / ħadkom / ħadhom
  3. c jitilqek
    jitilqu

    teħilsek
    teħilsu
  4. d niexef - niexfa - nexfin
  5. e xieraq
  6. f BIEGĦ - inbigħ - jbigħ - inbigħu

    begħt
    biegħet
    begħna - tu
    biegħu


    WV - CCN2
    invisible 2nd Root - J or W
  7. g widintha; widnejha

    sieqi

    saqajja - my leg , my legs, my two legs
  8. h fit-tmienja u nofs
  9. i beża'


    CCN4 AGĦ3
    SETA'
    FETAĦ
  10. j wasal
    waqa'
    waqaf - stop
    weħel - to be joined together, stuck
    wiret
    wiżen - to weigh
    weġa'
  11. k wassal

    Form II Weak Verb
  12. l waqa' tliet sulari
  13. m xkora - xkejjer
  14. n XATT

    QATT
  15. o Ħalfet LI qatt ma tiġi lura F'dan il-post. ĦalfitHA (ħaġa)

    Dan ħalfitu.
    Ħalfitu dan.

    il-ħalf

    ĦALEF

    CCN2B - QALEB
  16. p ħarat

    CCN1 B - ĦARAQ
  17. q WERA -- juri - juru

    werejt / urejt
    weriet / uriet

    werejna / urejna
    werejtu / urejtu
    werew / urew

    Uri! Uru!
    Pp. muri, murija, murijin
  18. r għaref - għarfa - għorriefa
  19. s ħaraq
    CNN1 B

    ħaraqni
  20. t sħiħ- sħiħa - sħaħ
  21. u wħud
  22. v oranġo
    invariable
  23. w tasal iċ-Ċirkewwa xi siegħa wara
  24. x i)nkun
    tkun,kun/jkun

    (i)nkunu
    ikunu/jkunu

    Inkun hemm kuljum
  25. y hemeż - jehmeż - jehemżu

    tehmżu; tehimżu

    ħemiżt - ħemżet
    ħemiżna - tu
    ħemżu



    CCN3 - extra

    CCN3 - ĦEBER
  26. z jitilfu

    kitbu

    jitlef + ek or u
    2nd var. vowel drops + adding of euphonic vowel because of the 2nd root L
    jitIlfek , jitIlfu
    jitlef + ni or ha (consonant direct object suffixes)

    2nd. var. vowel is kept + since the 2nd var. vowel is an E, this turns into an I due to the acquisition of the accent
  27. aa il-bieba tal-karozza
  28. ab teħlishom
    CCN3B -ĦEBER - QERED (destroy)

    tiftaħhom
    tixrobhom
  29. ac waqa' mill-bejt u kiser siequ, xi kustilji u erbat iswaba'
  30. ad Kienet toqgħod
  31. ae qaleb

    qaleb it-temp

    qaleb il-paġna

    tilef il-qaleb u il-ġbejna

    qaleb il-gwardarobba

    CCN2 B
    QALEB
    ĦADEM
  32. af il-vapur jitlaq miċ-Ċirkewwa għal Għawdex
  33. ag ħaríġni - he took me out

    toħlómna
  34. ah nid.ħ.qu - NIT.ĦQU pronounce
  35. ai oħti għandha widnejn kbar ħafna

    oħti għandha widnejha kbar ħafna
  36. aj għidtlu

    għidtilha

    għidtilhom

    għidt.i.lkom
  37. ak ħolom

    joħlom - joħolmu

    ħolomt - ħolom - ħolmOt
    ħolomna - tu - ħolmu

    CCN9 B
    ĦOLOM
    ROĦOS
  38. al qawl - qwiel
  39. am jieħdok / jiħodni

    jiħduk / jiħduha
  40. an qabeż mis-sodda

    CCN2 - ĦADEM
  41. ao huwa se jaħbar ir-riżultati għada


    CCN1A
    QASAM - ĦABAR
  42. ap wiġibni
  43. aq saqajh huma maħmuġin
  44. ar barax
    jobrox-joborxu

    braxt
    barxet
    barxu

    CCN7B
    BARAX

    CCN7A - RAQAD (sleep)
  45. as ħaduni

    ħadhom

    ħaditu

    nieħdok / niħduk
  46. at jiħudha / jeħudha

    jieħdok

    tiħodni / teħodni

    ħadniek
  47. au wiret
    jiret - jirtu

    wiritt / writt / uritt
    wirtet

    wiritna / writna / uritna
    wirittu / writtu / urittu

    WV Type 1 - 1st root is W
  48. av seraq
    jisraq - jisirqu - sraqt

    tisraqx

    tisirqux

    CCN4B
    TELAQ
  49. aw ġiex = żewġ

    ġixt = żewġt ¨

    ġix.tif.liex.ken
  50. ax The 1st consonant n of the 1st Person sing. and plural of the Present Tense changes to match with J, M and R if the verb begins with these,thus-
    (i)mmur (for nmur), I go; (i)mmorru (for nmorru), we go
    (i)rrid (for nrid), I want; (i)rridu (for nridu) we want
  51. ay ħeles - jeħles
    ħlist - ħelset - ħelsu

    CCN3B
    ĦEBER - QERED (destroy)
  52. az qagħad bil-qiegħda

    CCN7b
    BARAX - jobrox - barxet
  53. ba weġa - juġa - juġgħu

    weġajt
    weġgħet

    weġgħu
  54. bb kien għad fadallu

    kien għad fadallek etc.
  55. bc sewwieq - a - a
  56. bd konna bil-qiegħda meta daħal
  57. be taħriġ
  58. bf tar - t-j-r

    tajra

    tajjar

    titjira
  59. bg ommi xtratli ħamest ilbiesi lbieraħ
  60. bh baħri - n
  61. bi tefa - jitfi - jitfu

    tfejt - tfiet - tfejna - tfew


    WV CCN3 /7
    ĠERA
  62. bj mġiba
    diportament
    komportament
  63. bk fetħu

    ħadu
  64. bl ħelsu

    ħelsuhom

    jiftħu

    jieħdu
  65. bm titlifna - TILEF CCN5B
    titlaqna
    toħlomna

    jiksirkom
    jaqsámkom
    joqtólkom
    CCN8A - QATEL (v. rare)
  66. bn ddispjaċa

    jiddispjaċi+ni
    jiddispjaċini / ma jiddispjaċinix

    iddispjaċini
    ma ddispjaċinix

    jiddispjaċi+k / ma jiddispjaċikx

    jiddispjaċih / ma jiddispjaċihx

    jiddispjaċiha
    ma jiddispjaċihiex /ma.jid.dis.pja.ċi.'ji:x/
  67. bo mxarrab - a - in
  68. bp beżgħet li ma tkunx fil-ħin
  69. bq kisrek
    telqek

    naħarqek
    naħarqu

    EK-OK-U - ALL Mamma forms & Imperfect Singular forms of Type 1 Strong Verbs (CCN1-9A), the 2nd Variable Vowel must be removed:
  70. br wiżen
    jiżen - jiżnu

    wiżint

    wiżnet

    wiżinna - tu

    wiżnu


    WV Type 1
  71. bs mħadda - mħaded
  72. bt kitibni
    ħaraqni
    ħariġni

    niktibha
    naħraqha
    noħroġha
  73. bu waqa' - jaqa' - jaqgħu

    waqajt / waqajna

    waqgħet

    waqgħu

    Weak Verb - CCN1
  74. bv xtaq
    jixtieq - jixtiequ

    xtaqt
    xtaqet - na -tu

    xtaqu

    CCN7 or 8
  75. bw iFJeN
  76. bx din is-sena l-bejgħ tal-ħut sejjer tajjeb ħafna.
  77. by X'għidtilha?

    X'għidtulha?
  78. bz teħilsek

    ħlistek

    ħlistni
  79. ca difer

    dirfejha
  80. cb jaħartek

    taha

    ħarat
    CCN1 B
    ĦARAQ
  81. cc qarrieqi
  82. cd smigħ

    persuni neqsin mis-smigħ
  83. ce jiħodni - jeħodni

    tiħodha - teħodha

    jieħdok
  84. cf jitlifni - JITLEF - KEEP 2nd Var. 2nd euph. vowel changes for accent

    nitilfek - Rem 2nd var. vow, ADD euph

    jitilfu

    jitlef + ek or u
    2nd var. vowel DROPS + adding of euphonic vowel - TypeB
    jitilfek , jitilfu
    jitlef + ni or ha (consonant direct object suffixes)

    2nd. var. vowel is kept + since the 2nd var. vowel is an E, this turns into an I due to the acquisition of the accent

    CCN 5B - TILEF
  85. cg L-ittra llum ma ktibthiex

    Niktibha (or) sa niktibha għada
  86. ch fired

    tifridkom

    CCN5 B
    TILEF

    ħarġitni
  87. ci iċ-ċpar
  88. cj xħud - xieħed

    xehed - CCN5 - KISER
    SEĦED - to curse

    widintha; widnejha
  89. ck dgħajjef - a - in
  90. cl ġera
    jiġri - jiġru

    ġrejt
    ġriet
    ġrew

    WV - CCN7
    ĠERA
  91. cm Lhudi - ja - Lhud
  92. cn ħtieġ

    ħtieġa
  93. co mawra
  94. cp debba - iet
  95. cq għad fadal

    għad fadal sitt xhur / sitta

    għad fadal xi nies

    għad fadallu sitta

    m'għad fadalli xejn / xejn iżjed
  96. cr ikolli, - ok, etc

    Ikolli nikri taxi

    Ikolli nistudja biex ngħaddi mill-eżami
  97. cs aħjar tikteb l-ittra llum milli għada
  98. ct naħarqek
    naħarqu

    jiftħek
    jiftħu

    tiksrek
    tiksru
  99. cu għarwien - a - għarwenin / għarwinin
  100. cv m'għad fadalli xejn / xejn iżjed