NAME

Question types


Start with


Question limit

of 100 available terms

Print test

100 True/False questions

  1. beża'


    CCN4 AGĦ3
    SETA'
    FETAĦ
    to fly - radicals - hidden middle

    kite

    to cause to fly, to explode

    flight

          

  2. mġiba
    diportament
    komportament
    behaviour (3)

          

  3. tar - t-j-r

    tajra

    tajjar

    titjira
    he freed him

    they freed them

    he opens it

    he takes him

          

  4. għarwien - a - għarwenin / għarwininwhole

          

  5. għaref - għarfa - għorriefawise, knowledgeable

          

  6. qarrieqitraining

          

  7. jiħudha / jeħudha

    jieħdok

    tiħodni / teħodni

    ħadniek
    he takes him / me

    they take him / her

          

  8. iFJeNappropriate, decent, just, right

          

  9. mħadda - mħadedshe used to live

          

  10. titlifna - TILEF CCN5B
    titlaqna
    toħlomna

    jiksirkom
    jaqsámkom
    joqtólkom
    CCN8A - QATEL (v. rare)
    she loses us
    she leaves us - CCN4B
    she dreams about us -CCN9B

    he embarrasses / breaks you (pl) -CCN5A
    he divides you (pl)
    he kills you (pl)

          

  11. għidtlu

    għidtilha

    għidtilhom

    għidt.i.lkom
    I /you told
    him
    her
    them
    you plur

          

  12. oħti għandha widnejn kbar ħafna

    oħti għandha widnejha kbar ħafna
    he had some left

    you had some left

          

  13. qabeż mis-sodda

    CCN2 - ĦADEM
    to jump out of bed

          

  14. xtaq
    jixtieq - jixtiequ

    xtaqt
    xtaqet - na -tu

    xtaqu

    CCN7 or 8
    to want

          

  15. saqajh huma maħmuġinweak, faint, feeble

          

  16. wħudsome

          

  17. xkora - xkejjersailor

          

  18. mxarrab - a - inmare, female horse

          

  19. WERA -- juri - juru

    werejt / urejt
    weriet / uriet

    werejna / urejna
    werejtu / urejtu
    werew / urew

    Uri! Uru!
    Pp. muri, murija, murijin
    to inherit

          

  20. huwa se jaħbar ir-riżultati għada


    CCN1A
    QASAM - ĦABAR
    he surpasses you

    he gave her

          

  21. niħódkom / neħódkom

    teħódni / tiħódni

    ħadu /ħadha / ħadkom / ħadhom
    I take you (pl.)
    you take me
    he took him / her / you plur / them


    The verb ĦA is irregular because its invisible root D reappears when a pronominal suffix is added to Singular Forms

          

  22. kien għad fadallu

    kien għad fadallek etc.
    he had some left

    you had some left

          

  23. taħriġtraining

          

  24. XATT

    QATT
    x'għidt?

    qgħadt

    Pronounciation

          

  25. ħeles - jeħles
    ħlist - ħelset - ħelsu

    CCN3B
    ĦEBER - QERED (destroy)
    he freed him

    they freed them

    he opens it

    he takes him

          

  26. teħlishom
    CCN3B -ĦEBER - QERED (destroy)

    tiftaħhom
    tixrobhom
    he freed him

    they freed them

    he opens it

    he takes him

          

  27. waqa' - jaqa' - jaqgħu

    waqajt / waqajna

    waqgħet

    waqgħu

    Weak Verb - CCN1
    to fall, drop

          

  28. F'Malta hemm ħafna għaddasa.

    It-tgħaddis hu sport popolari ħafna.
    In Malta there are many divers.

    Diving is a very popular sport

          

  29. Lhudi - ja - LhudJew

          

  30. waqa' tliet sularihe fell three stories

          

  31. widintha; widnejha

    sieqi

    saqajja - my leg , my legs, my two legs
    her ear

    my leg (spec. one)

    my leg, -s, two legs

          

  32. iċ-ċparanswer me

          

  33. aħjar tikteb l-ittra llum milli għadayou'd better write the letter today rather than tomorrow

          

  34. għad fadal

    għad fadal sitt xhur / sitta

    għad fadal xi nies

    għad fadallu sitta

    m'għad fadalli xejn / xejn iżjed
    there is still (something) left

    there are still six months left / there are still six left

    there are still some people left

    he still has six left

    I have nothing left / I have no more left

          

  35. kitibni
    ħaraqni
    ħariġni

    niktibha
    naħraqha
    noħroġha
    he wrote me
    he infuriated / burned me
    he took me out

    I write her
    I infuriate / burn her
    I take her out

    Due to a change of the accent: consonant+vowel-suffix EK/OK, U is added →

    2nd variable vowel - 'e' (weak), - becomes 'i'
    2nd variable vowel - 'a' or an 'o' - no change occurs

          

  36. wassal

    Form II Weak Verb
    to take home, escort

          

  37. X'għidtilha?

    X'għidtulha?
    what did you tell her?
    sing. & pl.

          

  38. il-vapur jitlaq miċ-Ċirkewwa għal Għawdexthe boat leaves from Ċirkewwa for Gozo

          

  39. m'għad fadalli xejn / xejn iżjedweak, faint, feeble

          

  40. Ħalfet LI qatt ma tiġi lura F'dan il-post. ĦalfitHA (ħaġa)

    Dan ħalfitu.
    Ħalfitu dan.

    il-ħalf

    ĦALEF

    CCN2B - QALEB
    she swore / vowed never to return to this place.

    she swore it

    swearing

          

  41. tasal iċ-Ċirkewwa xi siegħa warait arrives in Ċirkewwa about an hour later (bus)

          

  42. wiġibnisailor

          

  43. jitilqek
    jitilqu

    teħilsek
    teħilsu
    he leaves you
    he leaves him

    she frees you
    she frees him

          

  44. fit-tmienja u nofsmare, female horse

          

  45. debba - ietmare, female horse

          

  46. ħarat

    CCN1 B - ĦARAQ
    to burn, infuriate

    he infuriated me

          

  47. Kienet toqgħodshe used to live

          

  48. naħarqek
    naħarqu

    jiftħek
    jiftħu

    tiksrek
    tiksru
    he freed him

    they freed them

    he opens it

    he takes him

          

  49. xħud - xieħed

    xehed - CCN5 - KISER
    SEĦED - to curse

    widintha; widnejha
    they take her

    he takes you

    you take me

    we took you (sing)


    The verb ĦA is irregular because its invisible root D reappears when a pronominal suffix is added to Singular Forms

          

  50. dgħajjef - a - indriver

          

  51. oranġo
    invariable
    orange

          

  52. wiret
    jiret - jirtu

    wiritt / writt / uritt
    wirtet

    wiritna / writna / uritna
    wirittu / writtu / urittu

    WV Type 1 - 1st root is W
    to inherit

          

  53. xieraqmisleading, fallacious, deceitful

          

  54. jaħartek

    taha

    ħarat
    CCN1 B
    ĦARAQ
    he surpasses you

    he gave her

          

  55. i)nkun
    tkun,kun/jkun

    (i)nkunu
    ikunu/jkunu

    Inkun hemm kuljum
    to weigh

          

  56. difer

    dirfejha
    nail (hand)

    her nail / nails

          

  57. sħiħ- sħiħa - sħaħpillow

          

  58. fetħu

    ħadu
    he opened it

    he took him

          

  59. jiħodni - jeħodni

    tiħodha - teħodha

    jieħdok
    he takes him / me

    they take him / her

          

  60. beżgħet li ma tkunx fil-ħinshe was afraid she wouldn't be on time

          

  61. qagħad bil-qiegħda

    CCN7b
    BARAX - jobrox - barxet
    to sit down

          

  62. il-bieba tal-karozzathe car door (small door)

          

  63. waqa' mill-bejt u kiser siequ, xi kustilji u erbat iswaba'it arrives in Ċirkewwa about an hour later (bus)

          

  64. jitilfu

    kitbu

    jitlef + ek or u
    2nd var. vowel drops + adding of euphonic vowel because of the 2nd root L
    jitIlfek , jitIlfu
    jitlef + ni or ha (consonant direct object suffixes)

    2nd. var. vowel is kept + since the 2nd var. vowel is an E, this turns into an I due to the acquisition of the accent
    he surpasses you

    he gave her

          

  65. smigħ

    persuni neqsin mis-smigħ
    to be necessary

    need, necessity

          

  66. ħaduni

    ħadhom

    ħaditu

    nieħdok / niħduk
    he freed him

    they freed them

    he opens it

    he takes him

          

  67. seraq
    jisraq - jisirqu - sraqt

    tisraqx

    tisirqux

    CCN4B
    TELAQ
    to scrape, erase

          

  68. ħaraq
    CNN1 B

    ħaraqni
    to burn, infuriate

    he infuriated me

          

  69. ħelsu

    ħelsuhom

    jiftħu

    jieħdu
    they took me

    he took them

    she took it

    I take you / we take you



    The verb ĦA is irregular because its invisible root D reappears when a pronominal suffix is added to Singular Forms

          

  70. wiżen
    jiżen - jiżnu

    wiżint

    wiżnet

    wiżinna - tu

    wiżnu


    WV Type 1
    to inherit

          

  71. mawrasome

          

  72. L-ittra llum ma ktibthiex

    Niktibha (or) sa niktibha għada
    I didn't write the letter today

    I shall write it tomorrow

          

  73. din is-sena l-bejgħ tal-ħut sejjer tajjeb ħafna.this year the selling of fish is going very well

          

  74. kisrek
    telqek

    naħarqek
    naħarqu

    EK-OK-U - ALL Mamma forms & Imperfect Singular forms of Type 1 Strong Verbs (CCN1-9A), the 2nd Variable Vowel must be removed:
    he embarrassed you
    he left you

    I infuriate / burn you
    I infuriate / burn him

          

  75. konna bil-qiegħda meta daħalwe were sitting down when he came in

          

  76. ikolli, - ok, etc

    Ikolli nikri taxi

    Ikolli nistudja biex ngħaddi mill-eżami
    I will have, I will have to, I must

    I will have to hire a taxi

    I will have to study to pass the exam

          

  77. baħri - ntraining

          

  78. nid.ħ.qu - NIT.ĦQU pronouncenidħqu - pronounce

          

  79. ħtieġ

    ħtieġa
    to be necessary

    need, necessity

          

  80. ommi xtratli ħamest ilbiesi lbieraħmy mother bought me five dresses yesterday

          

  81. ħaríġni - he took me out

    toħlómna
    he took me out

    you dream about us

          

  82. ġiex = żewġ

    ġixt = żewġt ¨

    ġix.tif.liex.ken
    she frees you

    I freed you

    you freed me

          

  83. niexef - niexfa - nexfindry

          

  84. sewwieq - a - aJew

          

  85. ddispjaċa

    jiddispjaċi+ni
    jiddispjaċini / ma jiddispjaċinix

    iddispjaċini
    ma ddispjaċinix

    jiddispjaċi+k / ma jiddispjaċikx

    jiddispjaċih / ma jiddispjaċihx

    jiddispjaċiha
    ma jiddispjaċihiex /ma.jid.dis.pja.ċi.'ji:x/
    to be sorry

    I am sorry / I'm not sorry

    I was sorry / I wasn't sorry

    You are sorry / you aren't sorry

    he is sorry / he isn't sorry

    she is sorry / she isn't sorry

          

  86. weġa - juġa - juġgħu

    weġajt
    weġgħet

    weġgħu
    to hurt, ache

          

  87. BIEGĦ - inbigħ - jbigħ - inbigħu

    begħt
    biegħet
    begħna - tu
    biegħu


    WV - CCN2
    invisible 2nd Root - J or W
    to sell, he sells

          

  88. hemeż - jehmeż - jehemżu

    tehmżu; tehimżu

    ħemiżt - ħemżet
    ħemiżna - tu
    ħemżu



    CCN3 - extra

    CCN3 - ĦEBER
    he takes me

    you / she takes her

    he takes you

          

  89. The 1st consonant n of the 1st Person sing. and plural of the Present Tense changes to match with J, M and R if the verb begins with these,thus-
    (i)mmur (for nmur), I go; (i)mmorru (for nmorru), we go
    (i)rrid (for nrid), I want; (i)rridu (for nridu) we want
    Consonants which change in 1st pers. sing. & plur.

          

  90. tefa - jitfi - jitfu

    tfejt - tfiet - tfejna - tfew


    WV CCN3 /7
    ĠERA
    to show, reveal (conj)


    (die Konjugation vereint die Besonderheiten des assmilierten und des defektiven verbs)

          

  91. jieħdok / jiħodni

    jiħduk / jiħduha
    he takes him / me

    they take him / her

          

  92. fired

    tifridkom

    CCN5 B
    TILEF

    ħarġitni
    she frees you

    I freed you

    you freed me

          

  93. jitlifni - JITLEF - KEEP 2nd Var. 2nd euph. vowel changes for accent

    nitilfek - Rem 2nd var. vow, ADD euph

    jitilfu

    jitlef + ek or u
    2nd var. vowel DROPS + adding of euphonic vowel - TypeB
    jitilfek , jitilfu
    jitlef + ni or ha (consonant direct object suffixes)

    2nd. var. vowel is kept + since the 2nd var. vowel is an E, this turns into an I due to the acquisition of the accent

    CCN 5B - TILEF
    to turn off

          

  94. ħolom

    joħlom - joħolmu

    ħolomt - ħolom - ħolmOt
    ħolomna - tu - ħolmu

    CCN9 B
    ĦOLOM
    ROĦOS
    to dream

          

  95. qaleb

    qaleb it-temp

    qaleb il-paġna

    tilef il-qaleb u il-ġbejna

    qaleb il-gwardarobba

    CCN2 B
    QALEB
    ĦADEM
    he freed him

    they freed them

    he opens it

    he takes him

          

  96. teħilsek

    ħlistek

    ħlistni
    she frees you

    I freed you

    you freed me

          

  97. ġera
    jiġri - jiġru

    ġrejt
    ġriet
    ġrew

    WV - CCN7
    ĠERA
    to show, reveal (conj)


    (die Konjugation vereint die Besonderheiten des assmilierten und des defektiven verbs)

          

  98. qawl - qwielsailor

          

  99. wasal
    waqa'
    waqaf - stop
    weħel - to be joined together, stuck
    wiret
    wiżen - to weigh
    weġa'
    Weak Verbs First Form Type 1
    First R = W

          

  100. barax
    jobrox-joborxu

    braxt
    barxet
    barxu

    CCN7B
    BARAX

    CCN7A - RAQAD (sleep)
    to scrape, erase